czwartek, 24 grudnia 2009

Wspomnienia krajobrazowe.

Jakimś tajemniczym sposobem dotarłem na forum pomocy do opisu jak umieścić zdjęcia w poście w rzeczywistym rozmiarze. Nie będzie więc trzeba klikać, żeby zobaczyć zdjęcie w skali 1:1.

Strumyk w Dolinie Gąsienicowej.

A że Grzesiek aka Sabvelso zmobilizował mnie do przeszukania dysku pod kątem zdjęć z Nikona - pokażę kilka prac, które zrobiłem Nikonem D60 i obiektywem 18-105. Bez zastosowania jakichkolwiek filtrów itp.

Czarny Staw Gąsienicowy.


Twoja Grześku sugestia co do szerokiego kąta jest jak najbardziej uzasadniona. Sam zastanawiałem się nad Sigmą 10-20. I powiem szczerze, że taka Sigma (choć wolałbym Tokinę) plus 18-200 (czyli zoom do wszystkiego i niczego) plus stałeczka 50-tka w zupełności wystarczyłaby dla mnie.

Jeden z przeuroczych stawów w tejże dolinie.


Obiektyw 18-105 bardzo przyzwoicie zachowywał się zarówno w swoim bądź co bądź dość szerokim końcu jak i w wysokich ogniskowych - w okolicach 90-100 mm. To zważywszy na jego stosunkowo przyzwoitą cenę daje mu mocną pozycję wśród tego typu optyki. Mając swojego czasu Tamrona 17-50 2.8 nie zauważyłem jakichś drastycznych różnic w jakości zdjęć.

Kościelec widziany z zachodu.


Niestety nowego obiektywu Nikona 18-200 nie miałem okazji wypróbować. Spotkałem się jednak z opinią ludzi pracujących na co dzień na sprzęcie tej marki - podobno jest bardzo dobrze zapowiadającym się "szkłem". A w górach jak wiadomo im mniej bagażu się niesie ze sobą tym lepiej. Taki uniwersalny zakres ogniskowych może być interesującym rozwiązaniem.

Okolice schroniska Murowaniec.


Póki co nie chciałbym, żeby niuanse techniczno-sprzętowe zdominowały moją uwagę bardziej niż spokój, urok gór i radość z wędrowania po nich. Postaram się jeszcze poszperać na dysku i pokazać jakieś zdjęcia z plenerów tatrzańskich. Zapraszam serdecznie do oglądania, komentowania zdjęć. Chętnie podam bliższe szczegóły dotyczące miejsc gdzie te zdjęcia były zrobione, ustawień aparatu itp. itd.

Martwe trawy stoków tatrzańskich na szlaku z przełęczy Karb.


Kończę marudzenie - poniżej jeszcze kilka "znalezisk" :)

4 komentarze:

 1. pczątek bardzo mi się podobał :)
  cudowne te widoki z okolic stawów :)
  uwielbiam te Twoje górki :)
  Także dobrze że zamieściłeś..

  Pozdrawiam
  Świątecznie
  Ulka (gulasz)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe zdjęcia...
  Kocham góry:))

  Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jeden z przeuroczych stawów w tejże dolinie."
  wpadł mi w oko,pozdrawiam i Dosiego Roku
  Jarosław Karnia

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za zaglądnięcie na bloga:) No, widzę, że tutaj się CHODZI po górach. Też odwiedzę stronkę czasem. Może te ciekawe zdjęcia zmotywują mnie do wyjścia chociaż w Beskidy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń