poniedziałek, 1 lutego 2010

Czerń i biel a raczej szarości

Żeby w "bezkolorowej" konwencji krajobrazów nie pokazywać to już nie raz słyszałem i pewnie jeszcze usłyszę. Ta bezbarwna fotografia ma swój swoisty urok i czasem pobudza wyobraźnię. Człowiek patrzy na to dziwadło i zaczyna się zastanawiać "...ooo tam jest kwiatek - ciekawe jaki ma kolor, fajnie byłoby widzieć to samo w kolorze i na żywo". Sądzę, że to jedna z priorytetowych funkcji fotografii czarno-białej. Ma ona bezprawny wręcz dostęp do pokładów naszej kreatywności i wyobraźni. Jak wynik jej działania się ukształtuje podyktuje nie tylko pierwsze wrażenie, kompozycja, jakość zdjęcia. Myślę, że nawet nastrój w danym momencie może zaważyć na odbiorze. Oczy przyzwyczajone do "cukiereczków" krajobrazowych trafiają w pustkę i zaczyna się jakaś niezdefiniowana i niepojęta reakcja chemiczna w mózgu. Umysł będzie próbował uzupełnić to, czego mu do poprawnego odbioru zabraknie. Jak to uzupełni... Hmmm - niech pozostanie Waszą tajemnicą :)

Przez Zawrat w stronę Koziego Wierchu.


Ostatni z wystających jeszcze odłamków meteorytu Franka Gąsienicy - do dziś widoczny.


Trochę dalej będzie jeszcze stromiej.


Szacowny Giewont aka "Jaehe Wand" (Naga Ściana - mój wolny przekł. z niemieckiego)


Nie muszą być najwyższe, żeby być pięknymi.


Wcale niegranatowe Granaty.


Dwa kamienie w wodzie.

4 komentarze:

 1. no "Panie Dziejku" kiedys tylko taka fotografia barwna była, gdzie żaden kolor nie oddał swoistych klimatów,nastrojów, a poza tym pomimo ery cyfrówek, wiele bardzo ciekawych prac jest w tej tonacji. Pasi mi w odbiorze większośc fot, z małym wyjątkiem "cyckowatym granatem" - może dlatego, że dla mnie brak przestrzeni, ale to moje odczucia, którymi nie nalaży sie przejmować.

  OdpowiedzUsuń
 2. A dla mnie urok takich zdjęć polega na tym,że podziwiam kształty natury,taką swoistą czystość form natury.Natomiast nastrój tej przestrzeni widzę oczami wyobraźni.

  www.dsdm.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. czarno -biala fotografia dla mnie jest trudniejsza. Choc moze inaczej, obrobka zdjec jest trudniejsza, zachowanie balasu bieli, szarosci- trudne.
  Wielka fanka sepii. A to co robil Saudek z sepią to dla mnie mistrzostwo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładne fotografie. Masz ten fach w ręku :)
  Pozdrawiam i życze dalszych sukcesów :)
  Buźka :)

  OdpowiedzUsuń