wtorek, 3 listopada 2009

Tapeciarnia u Orpheo

Przeglądam wiele ze swoich zdjęć i przeważnie, żeby to sobie usprawnić korzystam z pewnej darmowej przeglądarki. Pozwala ona wybrać wielkość miniaturek podając rozmiar w pikselach. Wybranie optymalnej wielkości powoduje, że kiedy na monitorze pojawia się zdjęcie choćby zrobione rok, dwa lata wcześniej wracają wspomnienia i można bardzo miło spędzić czas.

Pracuję na rozdzielczości 1680 x 1050 px na ekranie panoramicznego monitora o przekątnej 20'. Jednak kiedy otwieram krajobrazowe zdjęcia pokazujące szerszy plan dochodzę do wniosku, że ich oglądanie w wielkości np. 800 x 533 px jest kompletnym bezsensem :) ... Dopiero potężny rozmiar otwarty na pełnym ekranie przekazuje to, co naprawdę kiedyś zobaczyło oko w plenerze na żywo a potem wychwyciła matryca aparatu. Poniżej zamieszczam cztery zdjęcia, które po kliknięciu otworzą się w rozmiarze ~1600 x 1000. Kto korzysta z takiej rozdzielczości - może będzie miał frajdę kiedy zdjęcie się otworzy. Uprzedzam, że nie będą to pliki małe, ale równocześnie postaram się, żeby nie przekraczały swoim rozmiarem 2 MB.

Po lewej stronie zamieszczam prostą ankietę z zapytaniem które ze zdjęć najbardziej się Wam podoba, ale pod warunkiem, że oglądane jest w pełnym, dużym rozmiarze. Bardzo proszę o poświęcenie chwilki na "kliknięcie".

ZDJĘCIE 1


ZDJĘCIE 2


ZDJĘCIE 3


ZDJĘCIE 4Pozwolę sobie przypomnieć, że do zamieszczonych zdjęć zachowuję pełne prawa autorskie.

5 komentarzy:

 1. zapisalam sobie te zdjecia na pulpicie (tylko do celow ogladniecia i zaraz skasuje). Obejrzalam na 32" monitora telewizora. Zaglosowalam na 1, ale przyznam wahalam sie pomiedzy 1 a 3.

  wlasnie dopiero ogrom i magie gor widac w takim powiekszeniu.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę kupić sobie duży monitor,ale jakoś potrzeby czysto foto-sprzętowe ,zawsze biorą górę.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. na mnie 1 robi wrażenie :)
  Twój warsztacik nieziemsko się poprawił odkąd widziałam Twoje pierwsze prace :)
  tak trzymaj
  (szkoda że mi nie idzie :P )
  pozdrawiam
  gulasz

  OdpowiedzUsuń
 4. Grzegorzowa - nie mam nic przeciwko temu, żeby moje zdjęcia wisiały u Ciebie - nie tylko na pulpicie komputera :) może nawet na ścianie. Nie musisz ich usuwać - dopóki wykorzystujesz je na domowe potrzeby. Dzięki za oddanie głosu :) Jak to kobieta - wahałaś się między kolorowym motylkiem ?... :)
  Pozdrawiam !

  Gulasz - bardzo miło Cię widzieć - mam nadzieję, że przy chwilce czasu będziesz zaglądać na mój blog.

  Grześku - nie jest to wymogiem koniecznym, ale naprawdę inaczej spojrzysz na swoje zdjęcia widząc je na ekranie ~45 cm x ~25 cm. To rozmiar większy niż format A4 :) więc bez konieczności drukowania w labie można podziwiać zdjęcia swoje i innych. Zważywszy na aktualne ceny - najtańszy panoramiczny monitor 22' to wydatek rzędu 700 zł - warto to przemyśleć. Oczywiście nie sprzęt dobrej marki a jedynie jakiś cudak jak ja to nazywam firma "UDUŚ" albo "KUNG-FU".

  OdpowiedzUsuń
 5. Sławek a co teraz jest dobrej marki?Wszystko składane jest na łódkach w Hong Kongu i w chatach na palach Tajlandii.Masz rację,muszę to
  ująć w planach zakupowych,a myślałem o szkiełku
  N 70-300VR pod choinkę.Eh...te lusterka! :-))
  Pozdrawiam i gratuluje fotki na NG.

  OdpowiedzUsuń